Tanie panele szklane – czyli jak nie dać się oszukać

Tanie panele szklane – czyli jak nie dać się oszukać - 

Na rynku pojawiło się wiele firm, które oferują tanie panele szklane do kuchni, łazienek i innych pomieszczeń. Firmy meblarskie również coraz częściej kuszą nas tanimi panelami przy okazji montażu mebli kuchennych czy wręcz oferują gratis taki produkt. Czy warto wybierać takie oferty? Na co zwracać uwagę przy kupnie tanich paneli szklanych, aby nie żałować zakupu? O tym w dalszej części artykułu.

Tanie panele ze szkła – na co zwrócić uwagę?

Na co zwracać uwagę przy wyborze paneli, aby otrzymać pełnowartościowy produkt? Zacznijmy od tego czym jest, jak wygląda i z jakich materiałów jest prawidłowo wykonany panel szklany z grafiką.

Najczęściej montujemy panele szklane w kuchniach i łazienkach, czyli miejscach, które są użytkowane każdego dnia, a tym samym poddawane wysokim temperaturom, przypadkowym uderzeniom, zalaniom i tym podobnym czynnikom. Dlatego też szkło musi być zawsze zahartowane, co kilkukrotnie zwiększa jego wytrzymałość i wpływa na bezpieczeństwo użytkowania.

Jak poznać czy szkło jest hartowane?

Każde szkło, które jest hartowane, posiada oznaczenie na krawędzi materiału wykonane przez hartownie. Zazwyczaj jest to symbol składający się z kilku literek i cyfr w formie małego białego napisu. Taki znacznik to podpis hartowni, że to szkło jest hartowane według wymaganych norm. Dlatego przed zakupem zawsze powinniśmy pytać dostawce paneli czy szkło jest hartowane i czy posiada taki znacznik.

Przy tanich panelach niestety szkło najczęściej jest niehartowane a dostawca albo jawnie próbuje oszukać klienta, albo wmawia mu, że hartowanie nie jest potrzebne, ponieważ i tak nic złego się nie wydarzy.

Tanie szklane panele – nie zapominaj o grafice

Kolejną bardzo ważną rzeczą jest to, w jaki sposób jest naniesiona grafika na szkło. Prawidłowo powinna być nadrukowana bezpośrednio na szkło procesie druku UV. Przed nadrukiem szkło jest czyszczone i prajmerowane środkiem, który powoduje trwałe „przyczepienie tuszu do szkła”. Następna warstwa to biała apla, dzięki której uzyskujemy kolor biały. Na końcu nadruk powinien być zabezpieczony laminatem foliowym, który zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Folia samoprzylepna zamiast druku UV – nie daj się nabrać na tanie szklane panele

Niestety bardzo często dostawcy tanich paneli szklanych, aby ciąć koszty, zamiast druku UV stosują folie samoprzylepne z nadrukowaną grafiką. Trzeba wiedzieć, że folia w stosunku do druku UV jest bardzo tania i posiada wiele wad, które eliminują ją do takiego zastosowania.

Najczęstszymi problemami, jakie występują przy folii na szkle to m.in.:

  • kurczenie się pod wpływem temperatury,
  • miejscowe odklejanie się folii od szkła i powstawanie pęcherzy (klej na ścianie z biegiem czasu odciąga folie od szkła, ponieważ traci ona swoje właściwości klejące),
  • blaknięcie druku (na folii stosowany jest druk solwentowy, który blaknie pod wpływem światła).

Niestety powyższe wady wystąpią zawsze – to tylko kwestia czasu. Czas ich wystąpienia zależy od tego jak wysoka jest temperatura przy szkle, jaka została zastosowana folia i klej.

Jak rozpoznać czy na szkle jest folia, czy nadruk UV?

Przy druku UV karetka drukarki przesuwa się nad szkłem, jednocześnie drukując i pozostawiając na krawędziach szkła charakterystyczne delikatne napylenie. To właśnie napylenie na pierwszy rzut oka świadczy o tym, że grafika jest nadrukowana bezpośrednio na szkle.

Natomiast kiedy przyklejona jest folia z grafiką, takiego napylenia nie zobaczymy na żadnej krawędzi, lecz tylko przyciętą folie do krawędzi szkła, którą można na rogu delikatnie podważyć paznokciem. Jeśli zauważymy, że folia odchodzi z grafiką, świadczy to o tym, że nie jest to nadruk na szkle. W takim przypadku nie powinniśmy go montować.

Kupno tanich paneli szklanych – zwracaj uwagę na szczegóły

Podsumowując artykuł, diabeł tkwi w szczegółach i to one świadczą o jakości i trwałości produktu. Musisz wiedzieć, że nie ma możliwości wykonania prawidłowo panela szklanego w cenie 200 zł czy 300 zł /m² gdyż hartowanie, nadruk UV i cała obróbka szkła generują znacznie wyższe koszty.

Dlatego też zawsze warto dopytać dostawcę paneli szklanych o szczegóły, które opisaliśmy w artykule, co pozwoli nam w przyszłości uniknąć przykrych niespodzianek i dodatkowych kosztów.